7 דרכים בהם סדנת ODT מאפשרת גיבוש ועבודת צוות טובה יותר

7 דרכים בהם סדנת ODT מאפשרת גיבוש ועבודת צוות טובה יותר

סדנת ODT (באנגלית Outdoor Training) היא מרחב אימוני הכולל משימות, משחקים ופעילות חווייתיות המתקיים בטבע, הרחק מאזור הנוחות של המשרד הממוזג. חברות בכל העולם נוהגות לשלוח צוותים ומחלקות של עובדים ומנהלים לסדנאות ODT הנמשכות מיום אחד עד מספר ימים.

כיצד סדנת ODT מגבירה את התפוקה של עובדים ואת המחויבות שלהם לארגון? מה יכולה להיות התרומה לחוויה של צוות שחותר יחד לפצח אתגר ולהגיע ליעד באוויר הפתוח?

בשיתוף: OUTMIND

קפצנו לחברת OUTMIND, חברה שמתמחה בימי גיבוש ו- ODT לעובדים (למידע נוסף על פעילות החברה בנושא ODT לחץ כאן) כדי ללמוד את הנושא ולהלן שבעה דרכים שבהם סדנת ODT מסייעת לגיבוש צוות עובדים, שבע סיבות טובות להוציא את העובדים שלכם מחוץ לקופסה המשרדית:

סיבה #1: יש סיבה שהצבא מתחיל עם טירונות

אולי אתם יוצאי דופן, אולם את מרבית החיילים לא מגייסים ישר ליחידה המקצועית, אלא מתחילים בטירונות. ובכן, הביטו בצוות שלפניכם, האם הם עברו יחד "טירונות"? הטירונות מגבשת ומאפשרת היכרות עמוקה עם האחר, בתנאים של הישרדות. כך קורה גם בסדנת ODT – בהבדל אחד ענק שבסדנת ODT יש גם תענוגות וחוויות כיפיות שלעתים חסרות בטירונות…

סיבה #2: באוויר הפתוח יש גם פתיחות גדולה יותר

יש מתחים בצוות? קצרים בתקשורת? אין כמו חווית ODT כדי להחליק את הקמטים. היציאה לשטח עוזרת לעובדים לשבור תבניות, לנהוג אחרת מההרגלים האוטומטים שנוצרו במשרד, לראות את העובדים האחרים באור אחר, להיות פנויים להקשיב ולהרגיש את נוכחותם, ולהיפתח לשינוי.

סיבה #3: סדנת ODT מלמדת עובדים להיות תלוים זה בזה

הסביבה המשרדית לא תמיד תומכת בתלות הדדית. במיוחד בצוותים שבהם כל עובד הגיע בנקודת זמן אחרת לצוות, היכולת לעבוד יחד בשיתוף פעולה תוך אמון מלא היא קטנה יחסית לפוטנציאל. סדנת ODT טובה מרכיבה משימות ומשחקים המחייבים שיתוף פעולה על מנת להגיע ליעד. באוויר הפתוח, תוך כדי פיצוח אתגרים המפעילים שרירים אחרים מאלו המופעלים ביום עבודה רגיל, אחת התבניות שנרצה לנפץ היא החשש מהישענות על האחר. ההסכמה לראות את העובד האחר כשונה ממני, וכיצד אני נתרם מכך, בחוויה בלתי אמצעית שלא עוברת דרך השכל, היא תובנה עצומה שעובדים מפיקים מסדנת ODT לגיבוש הצוות.

 

סיבה #4: סדנת ODT מלמדת עובדים לקיים דיאלוג פורה גם ואפילו במיוחד כשיש חילוקי דעות

בגוף כולם יודעים, כי שריר מתחזק אל מול התנגדות. ובכן, כך הדבר בכל שריר, גם בתקשורת הצוותית בארגון שלכם. בדרך כלל אנחנו מתכווצים כשמישהו לא מסכים איתנו, מנסים לטשטש או לעקוף את ההתנגדות. אולם בסדנת ODT בטבע, כאשר מבנה המשימה הוא כזה שאי אפשר למסך, לעקוף או לברוח – ישנה למידה חשובה ביותר לעובדים: עבודה אל מול התנגדות.

האם זה "רע" כשעובד אחר לא מסכים איתי, או כשלקוח מבקר אותי, או כשהשוק לא מגיב טוב למוצר שלנו? מה טוב בזה? כיצד חילוקי דעות מולידים תוצאה טובה יותר לכולם? כיצד להוציא את המיטב מההתנגדות שנוצרה? בסביבה המשרדית קשה יותר לייצר שינוי בר קיימא בתפיסות העמוקות של עובדים אל מול התנגדות. לעומת זאת, בסדנת ODT המתוכננת בצורה מדויקת ה"תפאורה" נועדה לאמן את העובדים בדיוק בשריר הזה. הניסיון מלמד, כי אפילו שינוי קל לטובה בתפישה של אדם את עצמו או את סביבתו מוליד השפעות גדולות ומבורכות על חייו.

סיבה #5: סדנת ODT מלמדת עובדים לאזן תכנון יסודי מול מהירות, ואינטואיציה מול רציונל

יש משימה. כל חברי הצוות יודעים אותה. אולם מה הדרך הטובה או המהירה ביותר להגיע ליעד?
כמה מידע עלינו לאסוף על מנת לקבל החלטה כיצד להתקדם, והאם קיים סוג של מידע שהוא עדיף על סוג אחר? עד כמה להישען על תובנות השכל ועד כמה להיסמך על תחושות הבטן? כיצד לתכנן כדי להיות ערוכים לכל האופציות, ומתי התכנון עלול להיות מוגזם ופוגע בביצוע? סדנת ODT טובה מעוצבת כדי לאמן עובדים בשאלות כבדות המשקל הללו.

סיבה #6: סדנת ODT מפתחת את החוש היצירתי

עצם היציאה למרחב אחר מכינה את הקרקע ליצירתיות. סדנת ODT טובה "משילה" מהעובדים את המוכר והידוע ו"זורקת" אותם לסביבה בה עליהם להכיר מחדש את עצמם ואת האחרים שאיתם. ערעור תפיסת המציאות הקיימת הוא כר פורה לגילויים חדשים, ולביסוס ערוצים חדשים של תקשורת ושיתוף פעולה בצוות.

סיבה #7: הכרת תודה מגדילה נאמנות ומחויבות

לא מדובר בעוד יום כיף מהנה: סדנת ODT המתוכננת כדי לענות על האתגרים בעבודת הצוות עונה על שני הצרכים הכי גדולים של בני אדם – עונג והתפתחות. מצד אחד, החוויה מענגת מאוד, הפעילות בטבע (למידע נוסף ראה במדור פנאי), אוויר צח, החיבור האנושי ועוד שלל הפתעות מענגות שיוצרי הסדנה מכינים למשתתפים. ומצד שני, ההתפתחות – השאיפה העמוקה של כל אדם, ובמיוחד אדם הישגי, היא להתפתח, לגדול, לשבור תקרות זכוכית שמפריעות לו ולה לצמוח. סדנת ODT טובה מתייחסת גם לעונג וגם להתפתחות ובכך מולידה בעובדים הכרת תודה לארגון ששלח אותם לסדנה, הכרת תודה שמגדילה את הנאמנות לארגון והמחויבות למקום העבודה.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

חליוה