25 שנה למקסם

25 שנה למקסם

רשת מרכזי הלמידה מקסם אשר הוקמה על-ידי עמותת גדעון ליהדות אתיופיה ופועלת בסיוע ארגוני ידידים ותומכים, ביניהם עיריית חדרה, מציינת 25 שנה להקמתה.

ציון דרך זה מצטלב עם ציוני דרך אחרים בעלי משמעות לאומית – שנת ה-70 למדינת ישראל ו-40 שנה לתחילת העלייה מאתיופיה – ויש חשיבות גדולה במתן במה מכובדת ומכבדת לקהילה האתיופית ולהישגיה, ובהם עמותת גדעון ומרכזי מקסם.

מנהלת מקסם חדרה יעל סלע מעדכנת כי, השנה ה-25 לפעילות תצוין באירוע חגיגי ומיוחד בתאריך 23 במאי, באולם רנה שני, שיסכם את פועלה של מקסם עד כה, במבט לעתיד על המשימות והצרכים הרבים שעוד נותרו ודורשים מענים חינוכיים וחברתיים.

העולים מאתיופיה הגיעו ארצה מתוך כמיהה בת מאות שנים ואהבה גדולה לארץ ישראל. בישראל הם נתקלו במציאות שונה משהכירו, חברה מודרנית, מהירת-קצב, תובענית וחסרת-סבלנות. השוני התרבותי והפערים הטכנולוגיים, רמת ההשכלה והחוסר החומרי שאיתם הגיעו מרבית העולים, הובילו לקשיי קליטה רבים ועמוקים. מרכזי הלמידה מקסם פועלים בזכות התמיכה והשותפות לדרך של ידידים ותומכים אחרים, על מנת להגשים את חזון הציונות של קהילה המתערה בארץ, מתוך דאגה ודגש על חינוך הילדים ושילובם המיטבי בחברה הישראלית. בד בבד, מקסם מטפחת את הקשר לתרבות, לאמנות ולזהות האתיופית, מתוך הכרת ערך וגאווה במוצא ובקהילה. אלפי ילדי מקסם מסיימים תיכון ובגרויות בהצלחה, משרתים שירות משמעותי בצה"ל, והופכים לאזרחים עצמאיים ותורמים לחברה בישראל.

את עמותת גדעון הקימו בשנת 1992 צעירי הקהילה האתיופית בחדרה, אשר זיהו את הצרכים הייחודיים של בני קהילתם ואת הצורך בבניית תוכנית לקידום הילדים והנוער על-ידי בני הקהילה עצמם. העמותה מפעילה מודל פעילות קהילתית לילדים, בני נוער ומבוגרים. מקסם פועלת עבור ילדי השכונות, למתן שוויון הזדמנויות, מיצוי היכולות האישיות והעצמת חווית ההצלחה, על מנת לסייע להצלחתם של הילדים ולשילובם בחברה הישראלית.

מקסם הוקמה כרשת של מרכזי למידה והעשרה לילדים ישראלים ממשפחות יוצאי אתיופיה. בשנים האחרונות פתחה מקסם את שעריה גם לילדי עולים ממדינות נוספות, כולל צרפת ויוצאי חבר העמים, ורואה בכך אות ומופת לתהליך ההתערות של הקהילה האתיופית שיכולה כעת לסייע בקליטת עולים מארצות אחרות.

למקסם מטרות ברורות: צמצום פערים לימודיים, מניעת נשירה גלויה או סמויה מבתי הספר, טיפוח הכישורים האישיים של כל ילד, טיפוח השאיפה למצוינות. התוכנית כוללת עזרה בהכנת שיעורי בית, למידה קבוצתית ותגבור במקצועות הליבה, כולל חשבון, עברית, אנגלית ומחשבים, על-ידי מורים מקצועיים, תכנית לפיתוח כישורי חיים, העשרה באמנות ובמוסיקה, פעילויות קהילתיות להורים וילדים, ואירועים תרבותיים וקהילתיים.

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

חליוה