תיאטרון ביכורים

תיאטרון ביכורים

ביכורים תוצרת חדרה

לראשונה בארץ. בחג החנוכה (17-19/12) יציג המרכז העירוני לאמנויות הבמה והתיאטרון בשיתוף סטודיו במה "תיאטרון ביכורים": חגיגה של הצגות בכורה, תחרות יוצרים באמנויות הבמה. אולם מופת, הכניסה חופשית

בחנוכה הקרוב, לראשונה בארץ ובחדרה, ייערך באולם מופת המחודש בעיר (ההסתדרות) תיאטרון ביכורים.

מדובר ביוזמה חדשה של המרכז העירוני לאמנויות הבמה והתיאטרון בשיתוף סטודיו במה (של פנאי העיר), הכוללת תחרות יוצרים נושאת פרסים.

האירוע ייערך בימים ראשון, שני ושלישי, 17-19/12, ויכלול שלוש הצגות חדשות, שעולות לראשונה על במה. צוות שופטים מיוחד שיצפה בהצגות ידרג אותן וההצגה הזוכה תזכה בפרס מיוחד. בנוסף, במסגרת שני הימים האחרונים של התיאטרון תוצג בשעות הבוקר גם הצגת ילדים.

את תיאטרון הביכורים, שממומן על ידי משרד התרבות והספורט, מנהל אופיר רוזן, שגם מנהל את סטודיו במה, והמנהל האמנותי של התיאטרון הוא אברהם שלום הלוי.  על ההפקה: מחלקת האירועים של עמותת "פנאי העיר" חדרה בראשות שי מנשס.

 

ההצגות שנבחרו:

"הדרך לירושלים"

מחזה:  גבריאל בן שמחון.

תקציר: יהודה הלוי הייתה הספינה הראשונה שהובילה מעפילים בלתי-לגליים מצפון אפריקה. ממרסיי הפליגה הספינה לחוף טנס שבאלג'יריה. לאחר עליית 399 נוסעים חייבת הייתה הספינה לברוח מטנס ללב ים מפחד שיתפסו אותה.בשבת, 30 במאי 1947, גילו כוחות בריטים את הספינה בלב ים, וגררו אותה לנמל חיפה.‏ משם הובלו כל נוסעיה למחנה המעצר פמגוסטה בקפריסין.

אברהם בן שמחון, נעים הזמירות, מחליט לעלות לארץ ישראל בכל מחיר. יחד עם אשתו זוהרה הוא מצטרף באישון לילה ל-397 הנוסעים על סיפון אניית המעפילים "ר' יהודה הלוי" היוצאת ממרוקו לישראל. המסע שאמור היה להמשך שבוע ימים מתארך ואין אדמה באופק, חשש עולה באברהם וביתר הנוסעים, האם טעו באנייה? מהו יעדם?

קברניט שנעלם באורח מסתורי, רעיה מלאת צער וחרטה על עזיבת מולדתה, ימאים מפוקפקים ואשת קברניט המכשפת ומעוררת את רוחו ויצריו, הופכת את דרכו של אברהם לירושלים למסעירה ומלאת תהפוכות.

המחזה הדרך לירושלים מציג את מסעה של אניית המעפילים יהודה הלוי ב1947, כפי שחווה פרופ' גבריאל בן שמחון בהיותו ילד על האנייה. מחזה פיוטי ועשיר המתאר את תלאות המסע ומעלה שאלות חשובות הנוגעות לאמונה, ליכולת לאמץ זהות חדשה ולהתנתק מן הישנה. וכן עוסקת בתופעת המשיחיות שאפיינה את העלייה ממרוקו והתקבלותה בקרב השאר.

בהצגה שזורים מזמורים ופיוטים מן המקורות בלחנים אנדלוסים, מרוקאיים וספרדיים, המספרים מעט על המקום והזמן ועל המתחולל בנפשן של הדמויות.

מחזה: גבריאל בן שמחון, עיבוד ובימוי: רועי מלכה.

שחקנים: רועי קקון, בל וענונו, אביתר בר דוד, נתנאל בסיל, עמית זיתון / גל שדה, שלומי ארבע, דותן עמרני.

נגנים: אוריה הרוש, יגל הרוש, מנהלת הפקה: שירלי לב ורטהיימר, עיצוב תלבושות: נטשה מנטל.

יוצג בערב הפתיחה, יום ראשון, 17/12, 20:30

כניסה חופשית.

 

"4000 מייל"

מחזה: איימי הרצוג, תרגום: יובל זהבי.

תקציר: המחזה "4000 מייל" מספר את סיפורו של ליאו, בחור צעיר, בן 21, שמגיע לדירת סבתו, ורה בת ה-91, לאחר שחצה את ארה"ב ברכיבת אופניים. במהלך שלושת השבועות שלאחר הופעתו הפתאומית של ליאו בדירתה של ורה בניו יורק ירקמו השניים את מערכת היחסים שלהם מחדש. דרך מערכת היחסים הזו, הם ינסו להבין – מהו בית? האם הוא המקום שבו נמצאת המשפחה שלנו ומערכות היחסים הקרובות שלנו או שמא הוא איפה שנמצא החופש שלנו? הלכה למעשה, מהו בעצם חופש?

בימוי ותרגום: יובל זהבי. בהשתתפות: דור רונן, רות פרחי, מאשה שמוליאן, קלרה זרצקי. קולה של לילי: קארין היימן.

יוצג ביום שני, 18/12, בשעה 20:30

כניסה חופשית.

 

"טוביה גירסת 2017"

ז'אנר: דרמה

מחזה מקורי ובימוי :אירית קוסובר. בהשראת הספר "טוביה החולב"  מאת שלום עליכם.

שחקנים: איציק דריי, אירית סוקי, הילה מיטרני.

תקציר: ישראל 2017. במושב בדרום הארץ חי טוביה החקלאי עם משפחתו . לאחר חורף הרסני במיוחד, מוצא עצמו מתמודד עם מחסור בעובדים ומזומנים ומנסה בכול כוחו ,לשמר את החזון והאידיאל שחומקים מבין ידיו. מסביבו קולות אחרים ,בניהם של גולדה אשתו ,להתקדם ולמכור את האדמה , ובעיקר ,ארבעה בנות פנויות , המחפשות אהבה ודרך ,ונתקלות במציאות ישראלית מודרנית ,היוצרת קרע בדבר שהיה כה שלם ,בעבורן.

יוצג ביום שלישי, 19/12, 20:30

כניסה חופשית.

 

ויש גם הצגות ילדים.

כחלק מתיאטרון ביכורים (מבלי להשתתף בתחרות היוצרים כמובן) ייהנו תושבי חדרה משתי הצגות ילדים במחיר מיוחד. כמו ההצגות של המבוגרים, גם הצגות הילדים הן הצגות בכורה של יוצרים צעירים. מדובר בהצגות מושקעות ואיכותיות.

ביום שני, 18/12, 9:30, תוצג ההצגה  "דרך המשקפת":

שרבוב הילדה, מסדרת את חדרה בהוראת אמא שלה. היא מכינה אותו לקראת ביקור של "ראש הממשלה" שעתיד לבוא לביקור חגיגי. קוף חמוד וסקרן מופיע ומפריע לה לסדר. הם עוברים ביחד הרפתקאות רבות ועד מהרה הופכים לחברים טובים. הסיפור שזור בין שירים איכותיים ומרגשים הסוחפים את הילדים לעולם הדמיון תוך שימוש בהרבה הומור, משחק ונגינה חיה.

דרך המשקפת הנאה משותפת להורה ולילד. דרך המשקפת הינו מחזמר המבוסס על אלבום הילדים "דרך המשקפת" ועשיר בשירים מפתיעים ומרגשים.

המחזמר הצבעוני רצוף הרפתקאות מרתק את הילד, מפתח את דמיונו, נותן דרור לרגשותיו ומלמדים אותו "טריקים" ודרכים לעבור רגעים מבלבלים בחייו וכמובן, דרך המשקפת זה כיף.

כתיבה: שירי וערן פז. משתתפים: נדב ילון , שירי אלקבץ.

ביום שלישי, 19/12, 9:30, תוצג ההצגה "שוקי והפיה ללה":

לשוקי יש יומולדת, אחותו ללה מארגנת לו מסיבה. אבל שוקי מבטל את החגיגה כי הוא לא רוצה לגדול. ברגע האחרון מופיעה הפייה ללה ומשנה הכל.

כתיבה, בימוי ומשחק: הילה מיטרני, שוקי לוי; כתיבה ולחן השיר "שוקיללה": שירן מתתיהו.

כרטיס להצגות יעלה 25 שקלים.

לפרטים וקניית כרטיסים: אתרי האינטרנט של העירייה ושל עמותת "פנאי העיר". ובטל' 04-9118806.

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

חליוה