פרשת השבוע אם הרב בנציון נורדמן

פרשת השבוע אם הרב בנציון נורדמן

מסר מהחיים

בפרשתנו מסופר שבלעם יוצא לדרכו לאחר שנשכר על ידי בלק מלך מואב , האתון מערימה עליו קשיים ומכבידה עליו את הדרך. לאחר שהיכה אותה, פותחת האתון את פיה ומתחילה דיאלוג עם בלעם.

אדם רגיל ומתורבת שהיה מגיע לסיטואציה שכזו, היה עוזב את האתון לנפשה ונס הביתה אל משפחתו, אם הוא לא היה מתעלף מפחד בדרך. והנה בלעם במקום להשתומם מהיצירה הפלאית הזו, לקחת צעד אחור ולהבין שהוא שוגה וטועה ולהציל את עורו, הוא נכנס למשא ומתן עם האתון.

יש כאן לימוד גדול אותו יש לזכור: מוטל על כל אחד ואחת מאתנו לפקוח עיניים, להטיב מבט, להטות אוזן ולהקשיב לבריאה. הקדוש ברוך הוא שולח לנו מסרים כל העת באמצעות הבריאה. צריך רק להאזין.

בלעם זלזל במסרי הבורא. גם לו יש קסמים. הוא לא התלהב מניסיונות האתון להכשילו וגם לא מדיבורי האתון. ליבו היה אטום וסתום ולכן נכשל בשליחותו ולבסוף אף שילם בחייו.

*

לפני כשבוע יצאו תלמידי בית הספר 'מדעים ויהדות' למסיבת סיום בספארי. זה תמיד כיף לראות חיות ולעמוד מקרוב אחר התנהגויותיהן אבל הפעם אתגרתי את התלמידים. בטקס אמרתי להם שאנחנו נוסעים ללמוד מהחיות.

ידועים דברי חז"ל כי לולא ניתנה תורה לישראל היינו למדים דרך ארץ מחתול, זריזות מנמלה וכדומה. חז"ל אף מסמיכים לזה פסוק שאמר איוב "מלפנו מבהמות ארץ" – למדנו מהבהמות והחיות.

התוצאות היו מרתקות. התלמידים התחרו ביניהם ולמדו מהחיות שלל מידות ותכונות, כמו עקשנות, חתירה לצדק, וויתור, שאיפות ועוד ועוד. ללמדך, כי בורא עולם פיזר בעולמו מסרים. צריך רק ללקט אותם, לפקוח עין ואוזן ולקלוט.

**

והנה עצירה מעניינת שנקלעתי אליה בשבוע האחרון.
הוזמתי לסדר חופה וקידושין באחד מגני האירועים היוקרתיים והנה רק ירדתי מרכבי ואני רואה המולה גדולה. החתן והכלה עם מפיקת החתונה עומדים ממש בכניסה לגן נבוכים, המומים ואובדי עצות. מתברר שכל הפרוגרמה של תוכנית הישיבה בחתונה קרסה. משהו במחשב השתבש, צוות המארחות עומד עם המכשור המשוכלל בידיו אך ללא יכולת לפזר בשולחנות והבלאגן גדול. בחתונה מושקעת כל כך, כל פרט באירוע מתוכנן עד לפרטי פרטים ובוודאי מקום ישיבתם של אורחי החתן והכלה.

מדובר באחת ממפיקות החתונות הגדולות במגזר הכללי. היא מוזמנת לחתונות הכי נחשבות בישראל, וידוע כי אצלה הכול מתוקתק עד לפרט האחרון: ליין אפ של אירוע נקבע כחודש לפני האירוע, צוות הקמה עומד מוכן 5 שעות לפני שנזקקים לו בפועל, גנרטורים נשכרים במיוחד לכל אירוע שמא יקרה משהו לא צפוי, אפילו אופנוע עומד תמיד הכן שמא יצטרכו איזה שליחות מהרגע להרגע, ופעם גם היה מסוק בהמתנה. ובדיוק היא נפלה בפרט הכי חשוב באירוע. זו עצירה משמים, ומשמים זה גם נפתר באופן הכי פחות צפוי.

ראיתי את פניהם המודאגות ואמרתי להם כי הבה נישא תפילה וניתן לבורא עולם לסדר את זה. בואו נקבע מקומות כפי רצוננו ובאופן שרירותי אפילו, ונראה איך זה יעבוד. בלית ברירה, זה מה שעשו. התיישבו מהר והכינו מקומות ללא שום סדר וחשבון. והתוצאה? מדהימה. לא נרשמה אף לא תלונה אחת במהלך החתונה.

דומני כי כולנו למדנו את הלקח: ההשתדלות חובה, אבל לא זה מה שמבטיח את התוצאה.

י חד ש בטי י שראל


שבת פרשת בלק
הדלקת נרות 19:21
יצאת שבת :20:34

שבת שלום ומבורך

בהוקרה וידידות
בן ציון נורדמן

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

חליוה