מקום ראשון להתחדשות העירונית בחדרה

מקום ראשון להתחדשות העירונית בחדרה

תוכנית ההתחדשות העירונית שנועדה להחיות, לשפר ולחדש את מרכז העיר חדרה, זכתה בפרס ראשון בקטגוריה של תכנון עירוני

תוכנית ההתחדשות העירונית של מרכז העיר חדרה זכתה במקום הראשון ובפרס אות האדריכלות בקטגוריה של תכנון עירוני.

את פרויקט ההתחדשות העירונית שמוביל אגף ההנדסה של עיריית חדרה, מנהלת אדריכלית העיר וסגן מהנדס העיר לתכנון, אדריכלות ואסטרטגיה, ליטל שלףדורי וצוותה, סגנית מנהלת מחלקת תכנון עיר צביה כהן ואדריכלית אולה בלייניס, בשיתוף משרד אוקא אדריכלים, ברקן אלחייני אדריכלי נוף, ולוג ניהול פרויקטים.

בנימוקי השופטים נאמר כי הפרס ניתן על בניית חזון של עירוניות מקומית לצד המורכבות של עיר ותיקה ותרגומו לשפה אורבנית עשירה וגמישה המבטיחה איכות עירונית גבוהה, בעלת קצוות פתוחים המאפשרת שימור וטיפוח רקמות בנויות בערוב שימושים, מרחב ציבורי עשיר ויצירת מנגנון כלכלי חברתי מעודד.

ההתחדשות העירונית במרכז העיר היא תוכנית מתארית שנועדה להתוות מסגרת ליוזמות רבות, הן לפינוי בינוי באזור הסובב את המע"ר והן לעיבוי לפי תמ"א 38 (תוכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, המיושמת באזורים עירוניים בנויים).

מרכז העיר מהווה את לב ליבה של חדרה. רחובותיו הראשיים, שדרות הנשיא, החירות והרברט סמואל, מאופיינים בשימוש משולב של מסחר בקומת הקרקע ומגורים. מרבית המבנים הינם משנות ה-50 עד ה-80, אך קיימים מספר מבנים חדשים יותר וכן מבנים ישנים משנות ה-30, חלקם בעלי ערך ארכיטקטוני.

בנוסף, רחוב דוד שמעוני, הממשיך את רחוב הרברט סמואל ממערב, מהווה המשך טבעי למע"ר (מרכז עסקים ראשי). ציר זה הינו היחידי המחבר את מרכז העיר חדרה לחלקה המזרחי ולתחנת הרכבת וכביש 2. לאורך הציר קיימות שכונות מגורים סלע, בית"ר וגזית המסומנות בתוכנית המתאר כמתחמים להתחדשות עירונית. באזור כולו יש כ-5,000 יחידות דיור עם אוכלוסייה של כ-11 אלף תושבים.

לאור העובדה שבאופן מעשי קיים ציר רוחב יחיד, אשר אינו רציף (בחלקו המזרחי הוא מאופיין כמרקם עירוני משלב שימושים, ובחלקו המערבי הופך המרקם לדליל) ולכן אינו ממלא את תפקידו העירוני כציר גישה מרכזי, פועלת העירייה לחבר את שני חלקי הציר וליצור עיבוי וחיזוק של רחוב זה. עיבוי הצירים המרכזיים וטיפול בהם עשוי לתרום הן להעלאת איכות הדיור והן לאיכויות עירוניות כמו קישוריות (נגישות תחבורתית) ברמה העירונית ומחוץ למע"ר, וידידותיות להולכי רגל, כראוי לעיר בסדר גודל כחדרה.

מדובר בתוכנית רבמערכתית ורחבת היקף שמטרתה להחיות, לשפר ולחדש את מרכז העיר, מה שישפיע לטובה על העיר כולה.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

חליוה