מהו CBT

מהו CBT

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הידוע גם כטיפול CBT הוא צורה מוכרת רחבה של פסיכותרפיה המתמקדת בשינוי דפוסי חשיבה או התנהגות העומדים בבסיס הקשיים שאנשים חווים. בניגוד לפסיכואנליזה הפרוידיאנית המסורתית, שמתעמקת במניעים לא מודעים, CBT מתמקד בכאן ועכשיו, בהתמודדות עם בעיות עכשוויות ופתרונות מעשיים. במאמר זה אנו שמחים להעניק לכם מספר תובנות שיסייעו לכם להבין האם הטיפול מתאים לכם.

העקרונות המנחים של טיפול קוגנטיבי התנהגותי

שיטת טיפול זו הפכה לפופולרית מאד בשנים האחרונות. השיטה מניחה שהמחשבות שלנו קובעות את הרגשות וההתנהגויות שלנו. מכאן שמחשבות שליליות יכולות להוביל לרגשות שליליים ולהתנהגויות הרס עצמי, ומחשבות חיוביות יכולות להוביל להתנהגות שהיא חיובית יותר ומשפרת את איכות החיים ברמה משמעותית, בכל צד וצד בה. בין העקרונות המנחים הרבים הקיימים, ישנם שני עקרונות מרכזיים המאפשרים טיפול איכותי שמביא לתוצאות:

  • מאמץ משותף בין מטפל ללקוח

הקשר הטיפולי בשיטה זו הוא שיתופי. גם המטפל וגם הלקוח עובדים יחד כדי לזהות מחשבות והתנהגויות בעייתיות.

 

  • גישה מובנית וממוקדת מטרה

המפגשים הם בדרך כלל מובנים ומכוונים לבעיות ספציפיות, מה שהופך את הטיפול לטיפול ממוקד מטרה.

כאשר אתם ניגשים לטיפול זה, חשוב שתעשו זאת במסגרת מקצועית איכותית ברמה גבוהה על מנת שתקבלו את מלוא התמיכה הראויה. אחרי הכל, אתם מפקידים בידי המטפלים את הנפש שלכם שזקוקה לחיזוק ולחיים טובים יותר וכבר עצם ההגעה לטיפול היא צעד משמעותי עבורכם, לתחילת הדרך.

מהן טכניקות הטיפול ואיך הן באות לידי ביטוי?

טיפול זה מאובחן במגוון רחב של הפרעות בריאות הנפש, כולל דיכאון, הפרעות חרדה, PTSD, OCD ועוד. בנוסף, מטופלים עלולים גם לחוות הפרעות בשינה. הטיפול מיושם במספר טכניקות עיקריות ונפוצות:

  • ארגון מחדש קוגניטיבי

באמצעות שיטה זו קיים סיוע למטופלים לזהות ולאתגר עיוותי מחשבה ותוך כך גם להביא להתנהגויות חיוביות יותר בטווח הארוך. הכל עניין של עבודה עצמית משמעותית בנוסף לעבודה במהלך הטיפול על התהליך.

 

  • ניסויים התנהגותיים

ניסויים אלו עוזרים למטופלים לבדוק את המחשבות והאמונות שלהם במצבים אמיתיים. סיטואציה שהיא חשובה ואף קריטית על מנת שתהיה יכולת להתמודד בעתיד עם בעיות אלו ואחרות ולבחון את הכלים הניתנים בטיפול.

 

  • מיינדפולנס

טכניקה זו מלמדת להיות נוכח ולעסוק באופן מלא בכאן ועכשיו. זוהי שיטה ידועה ונפוצה ולא מעט אנשים גם אינם זקוקים לטיפול מפעילים אותה בחייהם על מנת לקבל איכות חיים טובה יותר.

אל תוותרו על עצמכם, מגיע לכם את הטוב ביותר

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול מבוסס ונמדד במצבי בריאות נפשיים שונים. ההתמקדות שלו בפתרון בעיות מעשי הופכת אותו לבחירה פופולרית עבור רבים. עם זאת, כמו כל גישה, ייתכן שהיא לא מתאימה לכולם. בחירת השיטה הטיפולית הנכונה תלויה בצרכים האישיים, בהעדפות ובאופי הבעיה. בחרו נכון את המסגרת בה אתם מטופלים, כי מגיע לכם חיים טובים, איכותיים ורגועים.

 

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

חליוה