כובע טמבל

אמנות וכובע טמבל

לקראת יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל מתוכננת בחדרה תערוכה קבוצתית שבמרכזה אחד מסמלי הישראליות של כל הזמנים: כובע טמבל

 

בחסות ראש העיר צביקה גנדלמן וסגנית ראש העיר חדוה יחזקאלי, מתוכננת בחדרה תערוכה ארצית לציון 70 שנה למדינת ישראל, אשר במרכזה יככב אחד מסמלי הישראליות הבולטים: כובע טמבל.

אוצרת התערוכה חוה גדיש מסבירה כי כובע טמבל הוא אחד מסימני ההיכר של הישראלי הטיפוסי, ה"צבר". גדיש: "האיש שתרם יותר מכל אדם אחר להפיכת כובע הטמבל לסמל הישראליות הוא הקריקטוריסט חד העין קריאל גרדוש, הידוע יותר בכינויו האמנותי דוש. ברוב הקריקטורות שלו כיכב שרוליק הצעיר תמיד, חובש כובע טמבל, נועל סנדלים ולובש מכנסיים קצרים. כובע הטמבל הונצח בתרבות הישראלית גם על הבמה במערכונים שונים. בתערוכה זו אנחנו רוצים לקחת את כובע הטמבל צעד אחד קדימה ובאמצעותו להציג את הנוסטלגיה של מדינת ישראל בתהליך התהוותה, כולל החלוציות וכיבוש הביצות והשממה, ההתיישבות החקלאית ויישובי חומה ומגדל, המעפילים, פלמ"ח, ויתר האירועים שהתרחשו לפני, בזמן ואחרי קום המדינה".

לדבריה, כובע הטמבל אמור להוות את הבסיס ליצירות שיוגשו לתערוכה. הוא יכול להיות חלק בתוך היצירה או לחילופין הכובע עצמו כיצירה או שיוצרים עליו, אפשר בגודלו הטבעי או מוגדל בכל גודל, כיד הדמיון הטובה של האמן. גדיש: "על כובע הטמבל אפשר ליצור עולם ומלואו שישקף את אירועי הקמת המדינה ואת החיים במדינת ישראל וגם לשלב עם הצבר שהוא סמל נוסף של הישראליות".

בתערוכה ניתן להציג את כל סוגי האמנות הפלסטית, והיא תוצג לקראת יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל.

אמנים המעוניינים להשתתף מוזמנים ליצור קשר עם האוצרת, בדוא"ל [email protected].

 

 

 

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

חליוה