חקלאות מקיימת

חקלאות מקיימת

בשנת 1987 הכריזה וועדת האו"ם על מושג – פיתוח בר קיימא, מושג שמתאר רעיון שבו כל הפיתוח שמתרחש בכדי לענות על הצרכים הקיימים בהווה, נעשה במחשבה תחילה בכדי לכלול בתוכו הימנעות מפגיעה בצרכיו של דור העתיד. חקלאות מקיימת היא מושג הנשען על אותו הרעיון בדיוק, במקום הכי חשוב לבני האדם פרט למים, והוא, כמובן, מקורות המזון שלנו.

המהפכה החקלאית שינתה את פני העולם ואת פני התרבות, והיא זו שאפשרה לשאר המהפכות להתרחש. היכולת שלנו להשתמש במרחב שסביבנו לצורך גידול מזון בכמות ובאיכות המספיקה לנו יצרה עולם חדש לגמרי, מכל הבחינות. עם היתרונות הרבים הנראים לעין, כאשר העיקרי הוא כמובן שליטה יחסית בכמות המזון ובסוג המזון הזמינים לנו, ללא תלות במה היער או החורש מספק לנו, הגיעו גם חסרונות רבים, שהתגלו עם הזמן, והפכו לנטל אמיתי ואפילו מעלים חשש לסכנה קיומית. חקלאות בת קיימא נועדה לפגוש את הבעיות הללו, ולהציע פתרונות יישומיים ונגישים.

חקלאות מקיימת בישראל:

החקלאות המקיימת היא גל עולמי, שהולך ומתחזק מאז שנות השמונים, ותפס תאוצה בשני העשורים האחרונים. השילוב של טכנולוגיה שהולכת ומתקדמת, עם רעיונות אקולוגיים שבבסיסם ההבנה כי הסביבה שלנו ואנחנו שזורים זה בזה ותלויים זה בזה לחלוטין, אפשרו גישה לפתרונות שבעבר פשוט לא היו בנמצא.

בישראל קיימים עשרות מפעלים חקלאיים פרטיים קטנים שחרטו על דגלם את דגל הקיימות. בפועל אם תצאו לשטח לחפש תמצאו לא מעט אנשים שעושים עבודה ייחודית לחקלאות מקיימת. מעבר לכך, ישנם מספר פיתוחים טכנולוגיים יוצאי דופן שמאפשרים לתחום לגדול עוד יותר:

  • טכנולוגיה לניטור ושימור טמפרטורת בית השורשים – ואף יותר מכך, טכנולוגיה מקיימת מאפשרת ניטור לצד השקיה אוטומטית עם החדרת חומרי דישון באותה היחידה, מה שמאפשר לחקלאי המודרני לישון בשקט בידיעה שהצמחים שלו מקבלים טיפול צמוד, ומדויק להפליא.
  • השקיה בעיבוי – קראתם נכון, טכנולוגיה ייחודית של חקלאות מקיימת היא היכולת להשתמש במים הכלואים באוויר, בעזרת עיבוי, תוך הזרמת מים קרים במערכת צינורות. המים הקרים מעודדים עיבוי של הלחות באוויר החם העוטף את הצינור, כך שההשקיה מתרחשת ללא יציאה של מים מהמערכת הסגורה, שדורשת מילוי מים חד פעמי, וגורמת לאוויר להשקות לכם את הצמחייה.

התוצאות בשטח:

בסופו של יום, עם כל הכבוד להגדרות ורעיונות, מישהו צריך להוריד את הדברים לשטח, לרמת הביצוע, ולראות שהתוצאות מתקבלות על הדעת, ואף משתלמות. אכן, חקלאות היא גם עסק, ועסק מקיים, כך שהחקלאות המקיימת חייבת לעמוד בסטנדרטים של הייצור הן בתפוקה והן באיכות.

מערכות NFT חכמות לגידול במים, חלק ממערך חקלאי-טכנולוגי מקיים וחדיש, הובילו לתוצאות יוצאות מגדר הרגיל. דוגמאות לכך ניתן לראות בגידול של לא פחות משישים אחוזים ביבול של חסה, גידול של ארבעים אחוזים ביבול קנאביס רפואי, וגידול שמתקרב לעשרים-וחמישה אחוזים ביבול התותים, אחד ממוצרי החקלאות המבוקשים והיקרים ביותר. עם כאלו תוצאות בשטח, החקלאות המקיימת אכן מקיימת.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

חליוה