חלום לים התיכון

חלום לים התיכון

כנס חדרה 2018 התקיים זו השנה השנייה וזכה להצלחה רבה עם משתתפים רבים שהגיעו מכל רחבי הארץ

 

כנס חדרה, המתקיים זו השנה השנייה, יצא לדרך תחת השם "חלום לים התיכון" והוקדש השנה לרצועת החוף היפהפייה בה התברכה העיר.

הכנס " התקיים במלון רמדה החדש, הסמוך למפרץ בנימין, עם כ-250 משתתפים שהגיעו מכל רחבי הארץ.

את הכנס הפיקו עיריית חדרה ו"נחלים"- החברה לפיתוח התיירות בחדרה, וחברו אליהם מרכז סיור ולימוד "בשבילנו", המועצה לשימור אתרי מורשת בחיפה, קהילת חדרה של החברה להגנת הטבע, מוזיאון החאן וטל אמיר.

את הכנס כיבדו בנוכחותם ראש העיר צביקה גנדלמן וסגנית ראש העיר חדוה יחזקאלי (שגם הנחתה), מנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת עומרי שלמון, "מ יו"ר חברת "נחלים"  הרב בנצי נורדמן, מנכ"ל מרכז סיור ולימוד "בשבילנו" אורי מאור, ובעלים במלון רמדה ריזורט בחדרה עודד תורג'מן.

כמיטב המסורת, גם הפעם עסק המושב הראשון בפן ההיסטורי, אותו פתחה עדנה זיידמן, נכדתו של תנחום חנקין ממייסדי המושבה חדרה. בהמשך סיפרה ד"ר רינה רייניץ-אידן על תוכניתו של יהושע חנקין להקים עיר נופש תיירותית מצפון לשפך נחל חדרה. התוכנית אמנם לא יצאה לפועל, אך בשטח נותרו כמה מבנים שמספרים את הסיפור. רות בקי-קולודני, שכתבה את הספר "אם תלכי עימי" על סיפורה של אולגה חנקין, תיארה את השפעתה הרבה של מי שעל שמה נקראה השכונה המערבית בעיר על כל מפעל גאולת-האדמות של בעלה. יוחאי חלפון, דוקטורנט במחלקה ללימודי א"י באוניברסיטת חיפה, הפתיע את הנוכחים וסיפר כי ב-50 שנותיה הראשונות חדרה הייתה כמעט מנותקת ממערך התחבורה הארצי. מסתבר שהעיר, המתגאה כיום בסמיכותה לצירי התנועה האורכיים החשובים בישראל, לא תמיד היתיה כזו.

במושב השני, שהוקדש לאוצרות הטבע המגוונים הסובבים את העיר, תיארו צליל לבין מרשות הטבע והגנים ואני הלפרין מעמותת "שומרי המפרץ" את עולם החי והצומח העשיר שבשמורת תל גדור. מנהל רשות הנחלים במשרד להגנת הסביבה אייל יפה, דיבר על פרויקט שיקום נחל חדרה, ועדי ברש, דוקטורנטית וחוקרת כרישים מאוניברסיטת חיפה, הגדירה את שגשוגה של אוכלוסיית הכרישים בשפך הנחל כ"נס של ממש", שאין דוגמתו בכל הים התיכון.

המושב האחרון עסק בפיתוחה התיירותי של העיר לצד הצורך בשימור משאבי הטבע שלה. פתח אותו עו"ד מתניה כחלון, מנכ"ל "נחלים"- החברה לפיתוח התיירות בחדרה, בתארו את התוכניות המגוונות הנרקמות לאורך רצועת החוף. מנגד טען סמנכ"ל החברה להגנת הטבע ניר פפאי, כי חלק מהפרויקטים הללו עלולים לסכן את האקו-סיסטמה הייחודית של האזור, וניסה להתוות חלופות אחרות. את המושב סיכמה אדריכלית העיר ליטל שלף-דורי, שתיארה את אתגרי השימור אל מול הפיתוח במערך האורבני.

לאחר ארוחת צהריים יצאו המשתתפים לחוות את הדברים באופן בלתי אמצעי. איתן עומר ועדי ברש הדריכו את הסיור בפארק נחל חדרה. חיליק מדור-חיים, מוותיקי החוקרים והמדריכים בחדרה, הוליך את המטיילים בשבילי חוף גדור ו"המפרץ הסיני", ויוכי משל נגע בסיורו בסיפוריה ההיסטוריים והעכשוויים של שכונת גבעת אולגה.

הכנס הסתכם כהצלחה גדולה, ומאות המשתתפים המרוצים ממתינים כבר לפעם הבאה.

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

חליוה