בולענים – לא רק בים המלח, גם מתחת לבית שלך!

בולענים – לא רק בים המלח, גם מתחת לבית שלך!

אבל לא צריך להילחץ, חברת גיאו-סקופ מציעה פיתרון זול וחדשני שכולנו חייבים להכיר

הבולענים בישראל הם כבר מזמן לא תופעה שולית שרק סקטור ספציפי מכיר, אלא חלק משגרת חיינו והם יכולים לפגוש אותנו בכל מקום. מספיק לפקוח עין בסיבוב רגלי בכל עיר במדינה, כדי להבין שרוב המבנים, הכבישים והתשתיות במצב רע, ולא בהכרח בשכונות הוותיקות אלא גם בחדשות – בהן הקבלנים עלולים לחסוך בזמן וכסף על חשבון הבטיחות של התושבים.

חברת גיאו-סקופ היא החברה היחידה בארץ המתמחה בתחום סקר ומיפוי תת הקרקע בצורה לא פולשנית, ומביאה עימה טכנולוגיה חדשנית מעולם החישה מרחוק. מנכ"ל החברה, מיכה פריד, מסביר את התופעה: "בולענים עירוניים, כפי שנקראו בשנים האחרונות, נוצרים לרוב עקב התערבות פולשנית של עבודות הנדסיות על גבי השכבות הגיאולוגיות בתת הקרקע, המפרות את המאזן הקיים. התערבות פולשנית זו, מובילה לשינוי זרימה של מים שבסופו של דבר סוחפים את הקרקע הלא מהודקת מתחת לרגלינו, יוצרים שקיעות מקומיות שלאחר מכן מצטברות ומולידות בולענים".

הבולענים שצצים בשנים האחרונות בכל מקום, בין אם אלו שנפערו בכביש איילון, במרכז תל אביב, מתחת לבריכות השחייה בכרמי יוסף, בביה"ח שערי צדק בירושלים או אפילו במבני מגורים בערים השונות, ממחישים בצורה המדויקת ביותר כמה החקר התת-קרקעי חיוני, בעיקר כאן בישראל – מדינה בה יש נטייה לעשות בקרת נזקים ובדיקות מעמיקות רק לאחר שאסון מתרחש.

מאות פרויקטים מסוג זה נבדקו על ידי חברת גיאו-סקופ בשנים האחרונות, אך גם כאן מעיד מיכה כי "לצערינו לרוב נקראנו למשימה רק בדיעבד, זאת לאחר שהבולען כבר נפתח, במטרה למפות את יציבות השכבות בתת הקרקע ולאתר את מוקד או סיבת הבעיה שהובילה להתפתחותו."

אחד הפרוייקטים המדוברים, הגיע לכותרות בסוף חורף 2023, לאחר שילד נפל לתוך בולען עירוני שנפער לפתע לעומק של כ-1 מ' בתוך מגרש כדורגל תוך כדי שכל הילדים שיחקו בחצר בהפסקה.

בולען זה לא היה הראשון באותו המגרש ומספר חודשים לפני כן נפער בולען נוסף במרחק של מטרים ספורים,  אך במקום לעשות בדיקה מקיפה עם טכנולוגיה מתקדמת למיפוי תת הקרקע – הסתפקו בכיסוי שלו בבטון, מה שלא פתר את הבעיה אלא רק שם פלסטר זמני וסיכן את חיי הילדים וכך נפער הבולען אליו נפל הילד. לאחר מקרה זה, כבר לא הסתפקו באיטום פזיז בבטון, אלא קראו לצוות מומחים מטעם גיאו-סקופ שביצעו בדיקה מקיפה, אשר הובילה לשיפוץ המגרש כולו על-ידי העירייה.

לאותם בולענים קיימים סימנים מקדימים, באמצעות מבט חטוף כל אחד יכול לזהות ולאתר סכנות פוטנציאליות. קצב הבנייה והפיתוח העירוני מהיר, ולמדינה קטנה כמו שלנו, עם היסטוריה עשירה מעל ומתחת לפני הקרקע, חייבים להתייחס בתשומת לב ועדינות. כולנו צעדנו ברחוב בדרכנו לאסוף את הילדים מהגן או מהעבודה וראינו שקיעה מקומית של כביש או מדרכה, סדקים בקירות המבנים, נזילות ואובדן מים בבריכות פרטיות. אלו, עם הזמן, יסחפו את הקרקע עליה אנחנו חיים ויובילו להופעת בולען מקומי.

"טלפון או וואטסאפ קצר אלינו לחמ"ל  (ניתן למצוא באתר*) או למוקד 106 המקומי, ונציג טכני של גיאו-סקופ כבר בדרך לבדוק את השטח. השירות שלנו מהיר, זול, נגיש ולא פולשני ובשיחת טלפון פשוטה ניתן להזמין אותנו למיפוי סקר תת הקרקע כדי להבטיח את בטיחות התושבים".

לסיום, כפי שמיכה אומר כבר שנים "בבית ספר לקצינים לימדו אותנו שאם יש ספק אין ספק, בולענים אינם גזירה משמים, יש פתרונות מקדימים וכל מה שנדרש זו ערנות מצד הציבור, שגם היא לא עולה כסף".

גיאו-סקופ עומדת גאה בחזית הטכנולוגיה המתקדמת בתחום האיתור והמיפוי של בולענים באמצעות חישה מרחוק ובפעם הבאה שתיתקלו בשקיעת קרקע בקרבת מקום גם אתם תדעו מה לעשות.

 

צילום: יח״צ

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

חליוה