פרשת השבוע – חיי שרה / שניר אלמליח

פרשת השבוע – חיי שרה / שניר אלמליח

בפרשת השבוע חיי שרה למדים אנו יסוד אבן לחיים מה יש לאדם לחפש ולדרוש כשמחפש הוא את זיווגו שיתאים לו להקמת בית נאמן בישראל.

אברהם אבינו שולח את עבדו אליעזר לחפש שידוך לבנו יצחק, אליעזר העבד יוצא לדרך ומציב לעצמו סימן ולאחר שמצליח לזהות את המיועדת, מגיע הוא לביתה להוריה, ומספר להם את הנסיבות המביאות אותו, ואת הסימן שעשה וההצלחה לה זכה, "ואמרה אלי גם אתה שתה וגם לגמלך אשאב היא האשה אשר הוכיח ה' לבן אדוני".
ולאחר שבני משפחתה שמעו את הסימן שעשה והצלחתו בזיהוי רבקה, הודו ואמרו "ויאמרו מה' יצא הדבר".
ומפסוק זה למדים חז"ל "מהשם ית' אישה לאיש".

אך לימוד נוסף למדים אנו ממעשה זה של עבד אברהם, שבחן את המיועדת לכלה ליצחק אבינו, בעין הטובה שלה, במעשיה הטובים, מהי הדרך הנכונה לבחירת בן/בת זוג כשהולכים להתחתן ולהקים בית בישראל, מהו הבסיס אמיתי לבית יהודי, והוא, מידות טובות!

ועל כך אומר הרב מבריסק זצ"ל שרואים בהמשך הפרשה, שאליעזר עבד אברהם כשבא ליצחק וסיפר לו את כל הניסים שנעשו לו במציאת הזיווג עבורו, קפיצת הדרך, עלית המים מהבאר ועוד, יצחק לא התנחם על אמו, אבל כששמע את מידותיה הטובות מיד כתוב "וינחם יצחק אחרי אמו", מכאן למדים שהדרך למציאת זיווג טוב והגון, זה לא בניסים ונפלאות, אלא בבדיקה של המידות הטובות.

גדולי המוסר עמדו על חיזוק בעניין זה, שהרי יש להבין, אברהם אבינו, אבי האומה שולח לקחת אישה לבנו, ומעדיף הוא לקחת אותה דווקא מארץ מולדתו ולא מהיכן שהוא גר, למרות שגם אותה ארץ שטופה בעבודה זרה והשקפה מקולקלת, מדוע?

אלא מבארים, עבודה זרה זהו פגם בדעות, בהשקפה, ודברים שתלויים בדעה והשקפה אינם טבועים בגופו ונפשו של אדם, וניתנים הם לשינוי על ידי חינוך ורקע שונה, ותלויים הם בבחירתו של האדם להבין ולקבל דעה שונה.
לעומת זאת מידות רעות, אלו תכונות נפשיות שנמשכות ומשתלשלות מאבות לבנים בתורשה, ולכן אברהם לא חשש מדעות משובשות, כי זה ניתן לשנות ולתקן, שהרי זה היה ביתו של אברהם, חדור אמונה והשקפה טהורה, אבל ממידות רעות שמוטבעות בנפשו וגופו של אדם, מזה אברהם אבינו חשש!

למדים אנו כמה חשוב לאדם לעבוד ולסגל לעצמו מידות טובות וראויות, ולהתרחק ולהוקיע מידות רעות ומגונות, כי זהו היסוד והבסיס לאישיותו של אדם, לבנית ביתו האישי, לחינוך ילדיו וצאצאיו, ולכל המשך קיומו בעולם.

שנזכה להתרחק מהרע ולהידבק בטוב, ולהיות בעלי מידות ראויות וטובות, ומכח זה לקבל שפע של טוב כל חיינו. אמן.

שבת שלום ומבורך.
שניר אלמליח.

כניסת השבת: 16:24
יציאת השבת: 17:22

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

חליוה
allin-zaf
allin-zaf