זכויות נשים בנוגע לפיטורים לאחר חופשת לידה

זכויות נשים בנוגע לפיטורים לאחר חופשת לידה

לא מעט נשים חוות אפליה של ממש שפוגעת להן בקריירה בזמן כניסה להריון וגם לאחר הלידה. למעסיקים רבים, לא נוח להעסיק אישה שנכנסה להריון ויוצאת לחופשת לידה, ולכן הם מעדיפים להקשות על העובדת ולגרום לה להתפטר. במקרים "קשים יותר" ישנם מעסיקים שנוקטים בפעולה אקטיבית של פיטורים. החדשות הטובות הן ישנו חוק במדינת ישראל שמבטיח ומעגן כל אותן הזכויות שעומדות לנשים עובדות. זכויות נשים בעבודה כולל בתוכו גם את זכויותיהן של נשים בהריון ולאחר חופשת הלידה.

חוק זכויות נשים עובדות והאיסור לפיטורי נשים בהיריון

בחוק זכויות הנשים בעבודה ישנו סעיף 9 לחוק שחוקק עוד בשנות ה-50 אשר מבטיח את זכויותיהן של נשים שנכנסו להיריון במהלך עבודתן, יולדות וחוזרות לעבוד מחופשת הלידה – לחזור למקום עבודתן. החוק מחייב את המעסיק להחזיר את העובדת לפרק זמן של מינימום 60 יום לאחר חופשת הלידה. במצב זה גם כן קיים פתח לאפליה ולפיטורים שאינם מוצדקים, במקרה ומעסיק ימתין את אותו פרק זמן ומיד לאחריו יחליט על הפיטורים. על כך החוק מנוסח כך שיבטיח שהעובדת שחזרת לעבודת תקבל הזדמנות ראויה לחזור לאותו תפקיד שבוא היא עסקה באופן מלא. גם אם המעסיק יחליט שהוא מעוניין לפטר את אותה עובדת לאחר פרק זמן זה, הוא יצטרך לנמק ולהוכיח שלא עשה זאת מתוך רצון "להיפטר" מאותה עובדת בגין לידתה.

חוק תומכים לשמירת זכויותיהן של נשים עובדות

מעבר לחוק המגנים באופן ישיר על נשים בעבודה וזכויותיהן, קיימים חוקים נוספים התומכים באותו עניין. למשל, החוק לשוויון הזדמנויות במקום העבודה – חוק שבא למנוע אפליה כללית במסגרת העבודה. חוק זה אינו קשור בהכרח לזכויותיהן של נשים, אך במידה וקיימת אפליה על רקע מגדרי בהחלט ניתן לתבוע את המעסיק גם בסעיף זה. מעבר לכך, קיימים חוקים נוספים שמבטיחים כי חוץ מזכאותה של אישה לשוב למקום עבודתה, המעסיק מחוייב שאותה עובדת לא תסבול מהרעת תנאים בשל ההיעדרות בתקופת החל"ד. כל אותם חוקים, כאמור תומכים בנשים שחזרו מחופשת הלידה להיקלט שוב במקום העבודה, ללא אפליות ועם זכויות מלאות.

 

לסיכום, קיימים לא מעט חוקים שבאים לשמור על זכויותיהן של נשים בעבודה. חשוב להכיר את כל אותן הזכויות ובמקרה הצורך להתייעץ עם גורם מוסמך לנושא. במידה ונתקלתן בבעיה דומה, עו"ד דיני עבודה מקצועי יוכל לנתח את המקרה הספציפי שלכן ולבחון את דרכי הפעולה. זכרו – החוק מגן עליכן!

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

חליוה
allin-zaf
allin-zaf